www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej

W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.

Wystawę zorganizowano z okazji 90. urodzin i 70-lecia pracy twórczej artysty, wernisaż stał się więc okazją do uroczystych obchodów artystycznego jubileuszu Biedrawy. Obok licznych gości życzenia jubilatowi złożył rektor prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik, także Józef Cegielski, pełnomocnik ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który współorganizował wystawę. Polski Związek Plastyków przygotował tort w kształcie malarskiej palety z 90 świeczkami. Po odśpiewaniu „Sto lat" artysta zdmuchnął świeczki.

Prof. ATH dr hab. Ernest Zawada, kurator Galerii, zaznaczył, że Biedrawa jest człowiekiem najbardziej zasłużonym dla kultury naszego regionu. Od lat wykładał w Instytucie Sztuki Cieszyńskiej Filii UŚ w Katowicach. Wielu artystów dużo mu zawdzięcza, swoimi pracami zawsze wzbudzał zachwyt odbiorców. Młodość Biedrawy przypadła na lata wojny, dlatego dopiero po jej zakończeniu – mając 40 lat – podjął studia w ASP w Krakowie, które ukończył w1969 r. Jak podkreśla historyk sztuki Helena Dobranowicz, kurator wystawy, Biedrawa malując obrazy najczęściej kieruje się namiętnością i uczuciowością. To dlatego na jego obrazach można podziwiać kobiety, które zawsze grały w życiu artysty dużą rolę.
Wernisaż uświetnił też występ Chóru ATH.

Wystawa Alfreda Biedrawy potrwa do 12 lipca. W części promocyjnej Galerii można również obejrzeć fotogramy Bielska-Białej przygotowane przez Samorząd Doktorantów ATH.

Galeria z wystawy:Magdalena Czader-Wiśniowska
Biuro Promocji ATH
Kategoria: Archiwum wystaw | 24 czerwiec 2013 | | Odsłony: 3610
Drukuj Email
Piątek, 28, kwiecień 2017
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie "Pejzaż"
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki  ASP w Warszawie - wystawa pt. „Pejzaż”. Zapraszamy w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Otwarcie wystawy 9 maja, godz. 16.00.

Już 11 maja rozpocznie się największa w regionie impreza naukowo-kulturalna. Program XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia” został przygotowany tak, żeby zainteresować odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Tajniki nauki przybliżą pracownicy naukowi ATH w specjalnie przygotowanych prezentacjach i wykładach, zgrupowanych w bloki tematyczne: nauki humanistyczne i społeczne, nauki ekonomiczne  i o zarządzaniu, nauki matematyczne i  fizyczne, ekologia,  nauki przyrodnicze, nauki techniczne i informatyczne oraz  nauki o zdrowiu.

Wykłady będą się odbywały również poza kampusem ATH. Beskidzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT zaprasza na konferencję popularnonaukową „-200,+100, która odbędzie się 13 maja w NOT.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza 12 maja do Sali Sesyjnej UM na serię wykładów i pokaz historycznych filmów dokumentalnych dot. miasta oraz 13 maja na Małą Scenę Teatru Polskiego na konferencję TEDxBielskoBiała.

Udział w Festiwalu to wyjątkowa okazja do spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Profesor Jerzy Bralczyk językoznawca opowie o  języka promocji i reklamy, o. Maciej Zięba dominikaninteologfilozof i publicysta wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Próg, który świat przekracza w człowieku jest progiem zdumienia”, a wieczorem 12 maja odbędzie się koncert Stanisława Soyki z Chórem ATH.

Jednym ze stałych punktów programu jest Beskidzkie Dyktando Festiwalowe, pod patronatem prof. Bralczyka. Uczestnicy konkursu będą walczyć w tym roku o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii.

Poza najważniejszym celem festiwalu, jakim jest upowszechnianie wiedzy i inspirowanie młodych ludzi do podjęcia przygody z fascynującym światem nauki, organizatorzy czyli Akademia Techniczno-Humanistyczna i Miasto Bielsko-Biała przygotowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym, których część będzie się odbywała podczas Pikniku Naukowego na Rynku Starego Miasta, w sobotę 13 maja.

 

Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.ath.bielsko.pl

Czytaj dalej >
Środa, 15, luty 2017
Beskidzkie Integracje Sztuki
JM prof. dr hab. Jarosław Janicki rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zaprasza dnia 27 lutego 2017 r. o godz. 17.00 na uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Śladami Beskidzkich Integracji  Sztuki z kolekcji Jana Kukuczki właściciela Galerii Kukuczka.
Podczas wernisażu dr Michał Kawulok wygłosi wykład „Śladami beskidzkich integracji sztuki”.

Czytaj dalej >