www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Wernisaż wystawy malarstwa prof. Stefana Gierowskiego

15 listopada br. w ramach obchodów 15-lecia Wydziału Humanistyczno-Społecznego, w Galerii Akademickiej otwarto wystawę malarstwa prof. Stefana Gierowskiego, artysty zaliczanego do grona czołowych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. 
Twórczość profesora Gierowskiego i obecność jego dzieł w murach naszej uczelni stała się pretekstem do dwóch wystąpień. Zaproszony przez JM rektora ATH, prof. Zbigniew Kąkol z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie wygłosił wykład pt. „Natura światła okiem fizyka”, w którym pokrótce, ale w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię teorii i doświadczeń związanych z badaniem istoty światła. Przywołał tezy m.in. Newtona, Hertza czy Einsteina, ale zostawił słuchaczy z przewrotna konkluzją, że natura światła w dalszym ciągu jest skomplikowana zarówno dla naukowców jak i dla artystów.

W drugim wykładzie prof. Anna Węgrzyniak literaturoznawczyni na Wydziale Humanistyczno-Społecznym ATH, przybliżyła zgromadzonym sylwetkę artysty, a także istotę i sens jego twórczości, posługując się odniesieniami do świata literatury i sztuki. Wykład prof. Węgrzyniak, w którym prelegentka pozostawiła kilka pytań bez jednoznacznych odpowiedzi, otworzył możliwości wielokierunkowej interpretacji malarstwa Stefana Gierowskiego.

Wielką przyjemnością dla wielbicieli twórczości Profesora była sposobność wysłuchania wywiadu, jaki przeprowadził z nim kurator Galerii Akademickiej ATH, a jednocześnie kurator wystawy prof. ATH dr hab. Ernest Zawada, w pracowni artysty w Konstancinie pod Warszawą.
Artysta wspomniał podczas rozmowy o ważności społecznego odbioru sztuki, co szczególnie wybrzmiało w kontekście obchodów 15-lecia Wydziału Humanistyczno-Społecznego i roli humanistyki w kształtowaniu młodego człowieka – jego umiejętności odbioru i rozumienia sztuki.
Zaprezentowane wypowiedzi o akademickim charakterze były doskonałą bazą do bezpośredniego spotkania z twórczością prof. Gierowskiego w przestrzeni Galerii Akademickiej.
 
G3 G4 G6 G7
 
Kategoria: Wystawy w Galerii | 29 listopad 2016 | | Odsłony: 699
Drukuj Email
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >
Piątek, 28, kwiecień 2017
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie "Pejzaż"
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki  ASP w Warszawie - wystawa pt. „Pejzaż”. Zapraszamy w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Otwarcie wystawy 9 maja, godz. 16.00.

Już 11 maja rozpocznie się największa w regionie impreza naukowo-kulturalna. Program XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia” został przygotowany tak, żeby zainteresować odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Tajniki nauki przybliżą pracownicy naukowi ATH w specjalnie przygotowanych prezentacjach i wykładach, zgrupowanych w bloki tematyczne: nauki humanistyczne i społeczne, nauki ekonomiczne  i o zarządzaniu, nauki matematyczne i  fizyczne, ekologia,  nauki przyrodnicze, nauki techniczne i informatyczne oraz  nauki o zdrowiu.

Wykłady będą się odbywały również poza kampusem ATH. Beskidzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT zaprasza na konferencję popularnonaukową „-200,+100, która odbędzie się 13 maja w NOT.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza 12 maja do Sali Sesyjnej UM na serię wykładów i pokaz historycznych filmów dokumentalnych dot. miasta oraz 13 maja na Małą Scenę Teatru Polskiego na konferencję TEDxBielskoBiała.

Udział w Festiwalu to wyjątkowa okazja do spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Profesor Jerzy Bralczyk językoznawca opowie o  języka promocji i reklamy, o. Maciej Zięba dominikaninteologfilozof i publicysta wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Próg, który świat przekracza w człowieku jest progiem zdumienia”, a wieczorem 12 maja odbędzie się koncert Stanisława Soyki z Chórem ATH.

Jednym ze stałych punktów programu jest Beskidzkie Dyktando Festiwalowe, pod patronatem prof. Bralczyka. Uczestnicy konkursu będą walczyć w tym roku o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii.

Poza najważniejszym celem festiwalu, jakim jest upowszechnianie wiedzy i inspirowanie młodych ludzi do podjęcia przygody z fascynującym światem nauki, organizatorzy czyli Akademia Techniczno-Humanistyczna i Miasto Bielsko-Biała przygotowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym, których część będzie się odbywała podczas Pikniku Naukowego na Rynku Starego Miasta, w sobotę 13 maja.

 

Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.ath.bielsko.pl

Czytaj dalej >