www.galeria.ath.bielsko.pl
 • Spotkanie absolwentów Plastyka w Galerii
 • 8 listopada została otwarta wystawa prezentująca fotografie Cezarego Tomy inspirowane naturą.
 • Wernisaż wystawy prac prof. Witolda Jacykowa
  W poniedziałek 7 października w Galerii Akademickiej ATH odbył się wernisaż fotografii prof. Witolda Jacykowa.
 • Malarstwo Alfreda Biedrawy w Galerii Akademickiej
  W atmosferze podziękowań i wzruszeń odbył się wernisaż wystawy nestora bielskich plastyków Alfreda Biedrawy „90 x 70" w piątek 14 czerwca w Galerii Akademickiej ATH.
 • Małe formy grafiki w Galerii Akademickiej
  Do 10 czerwca potrwa w Galerii Akademickiej ATH wystawa „Małych form grafiki" prof. Andrzej Gieragi, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz z Politechniką Radomską. W części ...
icon-box-left Sylwetki i dorobek artystów, współpracujących z Galerią Akademicką
Więcej >
icon-box-center Galeria zdjęć z wernisaży, które odbyły się w Galerii Akademickiej
Więcej >
icon-box-right Prace nagrodzone w Konkursie na recenzję wystawy
Więcej >

Eugeniusz Delekta

edelektaProfesor, urodzony w 1946 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i projektowania graficznego u prof. Tadeusza Grabowskiego oraz malarstwa u prof. Rafała Pomorskiego. Od 1972 roku związany ze szkolnictwem wyższym, początkowo pracuje w ASP, a następnie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Filii w Cieszynie, gdzie współorganizował Instytut Wychowania Plastycznego. W latach 1996-2002 był dyrektorem Instytutu Sztuki, a następnie dziekanem Wydziału Artystycznego (2002-2008). Od 1988 kieruje Katedrą Grafiki. W 1997 roku uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, a w 2000 roku stanowisko profesora zwyczajnego.

Prof. Eugeniusz Delekta należy do grona wybitnych artystów grafików. Od czterdziestu lat związał swoje życie zawodowe, artystyczne, naukowe i dydaktyczne z Uniwersytetem Śląskim, angażując się w rozwój kształcenia artystycznego. W latach 1996-2002 był Dyrektorem Instytutu Sztuki. W 2002 r. organizator Wydziału Artystycznego, funkcję Dziekana Wydziału Artystycznego pełnił dwukrotnie (2002-2008). Inicjator i współorganizator Ogólnopolskiej Międzyuczelnianej Rady Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych (OMREA), 1999-2004 jest jej przewodniczącym, 2004-2008 wiceprzewodniczącym. 1999-2002 był ekspertem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, od 2003 jest ekspertem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Niezwykle dużo uwagi poświęca promocji kadry naukowo-dydaktycznej, był promotorem w 8 doktoratach sztuki, recenzentem w 32 przewodach habilitacyjnych oraz 23 postępowaniach o tytuł profesora sztuk plastycznych oraz promotorem 297 dyplomów magisterskich.

Prof. E. Delekta w twórczości artystycznej zajmuje się głównie grafiką. Podejmuje różnorodną problematykę, którą ujmuje w cykle tematyczne, np. „Pejzaż Śląski", „Z podróży", „Cykl marynistyczny", „Cykl tatrzański", „W pewnym miejscu", „Ogrody", „Epitafium dla sosny", „Pejzaż beskidzki", „Architektura gór", „Ingerencje", „Struktury przestrzeni", „Katedry", „Żaglowce", „Inspiracje muzyczne", „Miejsca zapomniane", „Przestrzenie dźwięków", „Konstelacje", „Znaki i symbole", „Impresje Jurajskie", „Metropolis Silesia".

Jest niezwykle aktywnym w działalności artystycznej, swoją twórczość prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych, w galeriach krajowych i zagranicznych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, w tym 40 wystawach Sztuki Polskiej za granicą, m. in. w Sofii, Wiedniu, Miskolcu, Turku, Moskwie, Halle, Warnie, Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Ostrawie, Raumie, Londynie, Helsinkach, Sztokholmie, Genk, Wolsburgu, Żylinie, Spiska Nova Ves, Karwinie, Nograd, Lucencja.

Jego twórczość graficzna była prezentowana na ponad 62 wystawach międzynarodowych m. in. Oxfordzie (1982); Budapeszcie (1985, 1988); Menton; Genk (1995); Paryżu (1999); Ville-Marie (2000); Toronto (2000); Cadaques (2001); Opavie (2002); Bages (2002); Cluj (2003, 2005); Chamalieres (2003); Novosibirsku (2005); Eivissa (2005); Ostravie (2005); Sarcelles (2005, 2009); Wilnie (2006); Iowa City (2006); Geronie, Maramures (2006); Malborku (2007,2011); Guanlan (2007); Havierovie (2007); Gornji Milanovac (2008); Warszawie (2008, 2011); Gdańsku (2008, 2011); Bangkok; Ostrowiu Wielk.(2003, 2005, 2007, 2009, 2011); Mediolanie (2009), Buenos Aires (2009); Lublinie (2009); Bitolii (2009); Sofii (2010); Ostrowcu Świętokrzyskim (2006, 2008, 2010); Istambule (2011), Tarragonie, Sint Niklaas; Ploiesti (2011).

O stylu prac profesora Delekty przesądza swoisty sposób postępowania artystycznego zasadzający się na wnikaniu w istotę wszelakiej materii podlegającej twórczej kontemplacji. Fragmenty owej rzeczywistości ukazane są w analitycznym rozbiorze, przesuwane i obracane względem siebie, niczym w kubistycznej kompozycji. Zabiegi analizy i wnikania w sedno przedmiotu, ujawniające wewnętrzny porządek przywoływanych form, nieoczekiwanie ukazują ich obfitość. Lecz w tym chaosie jest porządek, w pozornej sprzeczności, wyrafinowana logika."(Aleksandra Giełdoń-Paszek)

Prof. E. Delekta jest mistrzem graficznych technik metalowych (akwaforty, akwatinty), w ostatnich latach w swojej twórczości wykorzystuje również druk cyfrowy i techniki eksperymentalne. Tworzy dzieła o wielkiej sile działania i poetyckim nastroju, zawierające nową, oryginalną koncepcję metafory.

Kategoria: Artyści galerii | 24 lipiec 2012 | | Odsłony: 3565
Drukuj Email
Czwartek, 16, listopad 2017
Prof. Andrzej Markiewicz „Pars pro toto…”
Galeria Akademica ATH zaprasza 21 listopada o godz. 15.00 na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza.
Cykl pod tytułem: „Pars pro toto........" tworzą prace wykonane w technice druku cyfrowego łączonego z rysunkiem olejną pastelą i ołówkiem. Jak podkreśla autor, tytuł cyklu prowokuje możliwości interpretacji dzieł na wielu poziomach skojarzeń poprzez zestawienie słowa i elementów wizualnych obrazu.
Andrzej Markiewicz zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i malarstwem. Twórczość swą prezentował na 32 wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także na 241 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, USA, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Obecnie profesor zwyczajny, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu.

Czytaj dalej >
Piątek, 28, kwiecień 2017
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie "Pejzaż"
Prof. zw. Błażej Ostoja Lniski dziekan Wydziału Grafiki  ASP w Warszawie - wystawa pt. „Pejzaż”. Zapraszamy w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Otwarcie wystawy 9 maja, godz. 16.00.

Już 11 maja rozpocznie się największa w regionie impreza naukowo-kulturalna. Program XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Zaskoczenie i zdziwienie są początkiem zrozumienia” został przygotowany tak, żeby zainteresować odbiorców z każdej grupy wiekowej.

Tajniki nauki przybliżą pracownicy naukowi ATH w specjalnie przygotowanych prezentacjach i wykładach, zgrupowanych w bloki tematyczne: nauki humanistyczne i społeczne, nauki ekonomiczne  i o zarządzaniu, nauki matematyczne i  fizyczne, ekologia,  nauki przyrodnicze, nauki techniczne i informatyczne oraz  nauki o zdrowiu.

Wykłady będą się odbywały również poza kampusem ATH. Beskidzka Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT zaprasza na konferencję popularnonaukową „-200,+100, która odbędzie się 13 maja w NOT.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej zaprasza 12 maja do Sali Sesyjnej UM na serię wykładów i pokaz historycznych filmów dokumentalnych dot. miasta oraz 13 maja na Małą Scenę Teatru Polskiego na konferencję TEDxBielskoBiała.

Udział w Festiwalu to wyjątkowa okazja do spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Profesor Jerzy Bralczyk językoznawca opowie o  języka promocji i reklamy, o. Maciej Zięba dominikaninteologfilozof i publicysta wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Próg, który świat przekracza w człowieku jest progiem zdumienia”, a wieczorem 12 maja odbędzie się koncert Stanisława Soyki z Chórem ATH.

Jednym ze stałych punktów programu jest Beskidzkie Dyktando Festiwalowe, pod patronatem prof. Bralczyka. Uczestnicy konkursu będą walczyć w tym roku o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii.

Poza najważniejszym celem festiwalu, jakim jest upowszechnianie wiedzy i inspirowanie młodych ludzi do podjęcia przygody z fascynującym światem nauki, organizatorzy czyli Akademia Techniczno-Humanistyczna i Miasto Bielsko-Biała przygotowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym, których część będzie się odbywała podczas Pikniku Naukowego na Rynku Starego Miasta, w sobotę 13 maja.

 

Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.ath.bielsko.pl

Czytaj dalej >